Tur Programları

1.Batı Karadeniz Tur Örneği- 3 Günlük (Safranbolu-Amasra-Bolu)

1.GÜN – Safranbolu

……… dan gece  0:00 hareketle …….  üzerinden yaklaşık … saat yolculukla Safranbolu’ya varıyoruz. İlk olarak zamanında Bektaşilerin de yaşadığı Yörük Köyü ziyaret ediliyor. Yörük Köyü’nde Sipahioğlu Konağı, Köy Çamaşırhanesi ve köy ürünlerinin satıldığı pazarda yapacağımız keyifli gezimizin sonrasında, belirlenen yerde   öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası İncekaya Köyünde yer alan 2012 yılında yapımı tamamlanan Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan Cam teras (Kristal Teras) gezdikten sonra UNESCO tarafından koruma altına alınan Tarihi Safranbolu’ya geçiyoruz. İlk olarak dünyanın nadir açık namazgahlarından olan ve güzel bir Safranbolu görüntüsü sunan Hıdırlık Tepesi’ni ziyaret edip; Eski Safranbolu’yu, Hükümet Konağı’nı, Saat Kulesi’ni fotoğrafladıktan sonra Safranbolu’nun Eski Çarşı kısmına geçiyoruz. Burada;  Kaymakamlar Konağı, Cinci Han ve Hamamı (Panoromik) Akçasu Kanyonu’nu da görerek İzzet Paşa Camii, Demirciler ve Bakırcılar çarşıları geziliyor. Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusundaki Güneş Saati, Yemeniciler Arastası,   ardından meşhur Safranbolu Lokumlarını tadabileceğimiz alışveriş yapabileceğimiz  Lokumcu gezisi ve  sonra  akşam yemeğini de alacağımız otelimiz bizi bekliyor.

2.GÜN – Amasra

Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından  Amasra’ ya doğru yol alıyoruz. Adını mitolojiye göre bir amazon kraliçesinden, tarihsel anlatıma göre bir Pers prensesinden alan ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘’ Lala Lala Çeşm-i Cihan(Dünya’nın Gözü)bu mu ola?’’ dediği ve hayranlığını ifade ettiği Amasra’ ya yola çıkıyoruz. Amasra ilçe merkezimizde Boztepe olarak adlandırılan ada ile anakarayı birbirine bağlayan Kemere köprüsüne geçiyoruz. Amasra Kalesi (Zindan Kalesi, Sormagir Kalesi) geziyoruz. Bizanslılar Dönemi’nde kilise olarak kullanılan Fatih Camii gezilerinin ardından, Öğle yemeği ve ahşap işlerinin satıldığı tarihi Çekiciler çarşısında alışveriş ve serbest zaman sonrası kararlaştırılan saatte otobüsümüzde buluşarak otelimize geçiyoruz.

3.GÜN – Bolu Abant Gölü -Gölcük Gölü

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Bolu il sınırlarında bulunan dört mevsimde dört ayrı güzellik doğa harikası Gölcük’e varış. Göl etrafında yapacağımız gezi sonrasında belirlenen saatte tertemiz havası, doğal güzelliğiyle kentin kargaşasından uzaklaşabileceğiniz, gönlünüzce soluklanabileceğiniz cennet’ten bir köşe Abant’a hareket.Abant Tabiat müzesi gezisi yapıyoruz.  Tertemiz dağ havasıyla çarpıcı güzellikler içindeki göl çevresinde faytonla gezinti yapabilir, ata binebilirsiniz.  Arzu eden misafirlerimiz köy pazarına gidip alışveriş yapabilirler Gezimiz sonrası dönüş yoluna geçiyoruz.

Özkan ÖZELCİ

Profesyonel Turist Rehberi & Arkeolog

2.Batı Karadeniz Tur Örneği- 3 Günlük (Sinop-Kastamonu-Pınarbaşı-Azdavay)

1.GÜN – Sinop

(Erfelek –Sinop 30 km,Sinop-Kastamonu 185 km)

……… dan gece  0:00 hareketle …….  üzerinden yaklaşık … saat yolculukla Sinop a ulaşıyoruz. Sinop ta ilk olarak Erfelek ilçesinde Tatlıca Köyü sınırlarında yer alan irili ufaklı 28 şelalenin yer aldığı Erfelek Tatlıca Şelaleri gezisiyle başlıyoruz. Şelalerin yanında yer alan ahşap yürüme yolu ile 8.şelaleye kadar yürüyüş yapıyoruz. Ardından Türkiyenin en güzel koylarından biri olan Hamsilos (Hamsaroz) Koyuna doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde Hamsilos Tabiat parkı içerisinde  Hamsilos a 1 km mesafede Akliman olarak adlandırılan küçük balıkçı teknelerinin yer aldığı koy kenarında bir fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Sinop şehir merkezine geçip öğle yemeğimizi alıyoruz.(Ekstra)Sinop ta mantı ve deniz ürünleri meşhurdur. Sinop da şehir merkezinde 1997 yılında kapanan Sabahattin Ali nin meşhur Aldırma Gönül şiirini de yazdığı Tarihi Sinop Cezaevini geziyoruz. 4 Kısımdan oluşan Ceza Evi kale surları içerisinde kalmaktadır. Ardından Sinop u denizden görmek için yaklaşık bir saat süren tekne turumuza çıkıyoruz. (Opsiyonel-Ekstra yapılabilir)Ardından yaklaşık 2 buçuk saat yolculukla(185 km) Kastamonu ya doğru yola çıkıyoruz. Zamana göre Kastamonu birkaç yer görülebilir. Kastamonu otele yerleşme konaklama ve akşam yemeğimiz  otelimizde.

2.GÜN – Kastamonu Şehir Turu

Kastamonu da otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Kastamonu’yu keşife çıkıyoruz. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı ve kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan  Şerife Bacı ya adanmış olan Anıtını görüyoruz ve Şerife Bacının hüzünlü hayat hikayesini rehberimizden dinliyoruz. Cumhuriyet Meydanın hemen yanında Anadolu nun en eski Lisesi olan Abdurrahman Paşa Lisesini görüyoruz. Ardından Ulu önder Atatürk ün Şapka ve Kıyafet inkilabını yaptığı ve Halka seslendiği yapı olan o dönemde 1914-1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti binası olarak yapılan şuan Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Müze gezisini yapıyoruz. Ardından Kastamonu Etnografya müzesi olarak kullanılan Mir Liva Sadık Paşa tarafından yaptırılan Liva Paşa Konağı nı geziyoruz. Sonrasında yine yürüme mesafesinde olan Nasrullah Camii ve Meydanı ve hemen arkasında yer alan bugün El Sanatları Çarşısı olarak kullanılan Münire Sultan Medresesi gezilerimizi yapıyoruz. Öğle Yemeği Kastamonu nun yöresel lezzetlerini tada bileceğimiz restaurantımıza geçiyoruz (Ekstra) ( Yöresel Lezzetler : Banduma , Tirit ,Etli Ekmek, Pastırma, Çekme Helva …) Öğle yemeğimizin ardından  aracımızla Kastamonuyu panoromik olarak görebileceğimiz manzarasıyla ünlü Tarihi Saat Kulesine çıkıyoruz. Ardından ulusal mimarlık akımımızın ustalarından biri olan Mimar Vedat Tek Kültür Merkezinde yer alan Türkiyenin ilk ve tek Şapka Müzesi gezisi bu müzenin yanında  Silah Müzesi, Bebek Müzesi gezilerini yapıyoruz. Ardından Kastamonu da  yada Safranbolu da otele yerleşme ve otelde akşam yemeği alıyoruz.

3.GÜN – Kastamonu Pınarbaşı- Azdavay

(Kastamonu-Azdavay 77 km, Azdavay- Pınarbaşı 30 km)

Sabah kahvaltısından sonra otelimizden ayrılıyoruz ve güzergahımız Azdavay ilçesine 7 km mesafede yer alan Devrekani Çayının üzerinde yer alan bu çaydan yaklaşık 400 metre yüksekliğinde muhteşem manzaralı Çatak Kanyonu  Cam terasa gidiyoruz.(Büyük Otobüs ile gidilmez! Azdavay ilçe merkezinden  Minibüslerle gidilebilir.)  Buradan ayrılıp rotamızı Pınarbaşı İlçemize çeviriyoruz. Pınarbaşı ilçesinde Küre Dağları Milli parkı içerisinde Horma Kanyonu üzerinde yapılan 3 km uzunluğundaki kanyon yürüyüş yoluna ulaşıyoruz.(Not: Arzu eden misafirlerimiz bu yolun tamamını yürüyebilir. Yada bir kısmını yürüyerek Aracımızla Ilıca yürüyüş yolunun bitimindeki  Ilıca köyüne geçebilir.) Yolun bitiminde doğal güzellikteki Ilıca Şelalesine ulaşıyoruz. Şelaleyi fotoğrafladıktan sonra ılıca Köyünde bizi bekleyen otobüslerimize geçiyoruz. Ardından Pınarbaşı ilçe merkezinde geç öğle yemeğimizi alıyoruz. Ardından dönüş yolumuza geçiyoruz.

Özkan ÖZELCİ

Profesyonel Turist Rehberi & Arkeolog

3.Batı Karadeniz Tur Örneği-4 Günlük (Sinop-Kastamonu-SafranboluBolu)

1.GÜN – Sinop

……… dan gece  0:00 hareketle …….  üzerinden yaklaşık … saat yolculukla Sinop a ulaşıyoruz. Sinop ta ilk olarak Erfelek ilçesinde Tatlıca Köyü sınırlarında yer alan irili ufaklı 28 şelalenin yer aldığı Erfelek Tatlıca Şelaleri gezisiyle başlıyoruz. Şelalerin yanında yer alan ahşap yürüme yolu ile 8.şelaleye kadar yürüyüş yapıyoruz. Ardından Türkiyenin en güzel koylarından biri olan Hamsilos (Hamsaroz) Koyuna doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde Hamsilos Tabiat parkı içerisinde  Hamsilos a 1 km mesafede Akliman olarak adlandırılan küçük balıkçı teknelerinin yer aldığı koy kenarında bir fotoğraf molası veriyoruz. Ardından Sinop şehir merkezine geçip öğle yemeğimizi alıyoruz.(Ekstra) Sinop ta mantı ve deniz ürünleri meşhurdur. Sinop da şehir merkezinde 1997 yılında kapanan ünlü yazar Sabahattin Ali’nin meşhur Aldırma Gönül şiirinide yazdığı Tarihi Sinop Cezaevini geziyoruz. 4 Kısımdan oluşan cezaevi Kale surları içerisinde kalmaktadır. Ardından Sinop u denizden görmek için yaklaşık bir saat süren tekne turumuza çıkıyoruz. (Opsiyonel-Ekstra yapılabilir)Ardından yaklaşık 2 buçuk saat yolculukla(185 km) Kastamonu ya doğru yola çıkıyoruz. Zamana göre Kastamonu birkaç yer görülebilir. Kastamonu otele yerleşme, konaklama ve akşam yemeğimiz  otelimizde.

2.GÜN – Kastamonu

Kastamonu da otelimizde kahvaltımızı aldıktan sonra Kastamonuyu keşfe çıkıyoruz.İlk olarak Cumhuriyet Meydanı ve kurtuluş savaşı kahramanlarımızdan  Şerife Bacı ya adanmış olan Anıtını görüyoruz ve Şerife Bacının hüzünlü hayat hikayesini rehberimizden dinliyoruz. Cumhuriyet Meydanın hemen yanında Anadolu’nun en eski Lisesi olan Abdurrahman Paşa Lisesini görüyoruz. Ardından Ulu önder Atatürk ün Şapka ve Kıyafet inkilabını yaptığı ve halka seslendiği yapı olan o dönemde 1914-1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti binası olarak yapılan şuan Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Müze gezisini yapıyoruz. Ardından Kastamonu Etnografya müzesi olarak kullanılan Mir Liva Sadık Paşa tarafından yaptırılan Liva Paşa Konağını geziyoruz. Sonrasında yine yürüme mesafesinde olan Nasrullah Camii ve Meydanı ve hemen arkasında yer alan bugün El Sanatları Çarşısı olarak kullanılan Münire Sultan Medresesi gezilerimizi yapıyoruz. Öğle Yemeği Kastamonu’nun yöresel lezzetlerini tada bileceğimiz restaurantımıza geçiyoruz (Ekstra) ( Yöresel Lezzetler : Banduma , Tirit ,Etli Ekmek, Pastırma, Çekme Helva…) Öğle yemeğimizin ardından  aracımızla Kastamonu’yu panoramik olarak görebileceğimiz manzarasıyla ünlü Tarihi Saat Kulesine çıkıyoruz. Ardından ulusal mimarlık akımımızın ustalarından biri olan Mimar Vedat Tek in isminin verildiği Kültür Merkezinde yer alan Türkiye’nin ilk ve tek Şapka Müzesi gezisi bu müzenin yanında  Silah Müzesi, Oyuncak Bebek Müzesi gezilerini yapıyoruz. Ardından yaklaşık 1 buçuk saat yolculukla Safranbolu da otele yerleşme ve otelde akşam yemeği alıyoruz.

3.GÜN – Safranbolu

Sabah otelde alacağımız kahvaltımızın ardından İlk olarak zamanında Bektaşilerin de yaşadığı Yörük Köyü ziyaret ediliyor. Yörük Köyü’nde Sipahioğlu Konakları ve köy ürünlerinin satıldığı pazarda yapacağımız keyifli gezimizin sonrasında, Safranbolunun Çikolatadan tarihi eserlerinin yapıldığı Çikolata Müzesini geziyor,sonra dünyanın nadir açık namazgahlarından olan ve güzel bir Safranbolu görüntüsü sunan Hıdırlık Tepesi’ni ziyaret edip; Eski Safranbolu’yu, Hükümet Konağı’nı, Saat Kulesi’ni (panoromik) fotoğrafladıktan sonra UNESCO tarafından koruma altına alınan Tarihi Safranbolu’nun Eski Çarşı kısmına geçiyoruz. Ve belirlenen yerde öğlen yemeğimizi alıyoruz.(ekstra) Eski çarşı kısmında;  Kaymakamlar Konağı, Cinci Han ve Hamamı (Panoromik) Akçasu Kanyonu’nu da görerek İzzet Paşa Camii, Demirciler ve Bakırcılar çarşıları geziliyor. Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusundaki Güneş Saati, Yemeniciler Arastası,   ardından meşhur Safranbolu Lokumlarını tadabileceğimiz alışveriş yapabileceğimiz  Lokumcu gezisi sonrası Gayza (incekaya) Köyünde yer alan Ters Ev ve 2012 yılında yapımı tamamlanan Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan Türkiye nin ilk yapılan Cam terasını (Kristal Teras) gezdikten  sonra  akşam yemeğini de alacağımız otelimiz bizi bekliyor.

4.GÜN – Bolu

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Bolu il sınırlarında bulunan Bolu şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunan dört mevsimde dört ayrı güzellik doğa harikası Gölcük Gölü Tabiat Parkına varış. Göl etrafında yapacağımız gezi sonrasında belirlenen saatte tertemiz havası, doğal güzelliğiyle kentin kargaşasından uzaklaşabileceğiniz, gönlünüzce soluklanabileceğiniz cennet’ten bir köşe Abant’a hareket. Abant Gölüne varmadan mangalda sucuk ve köfte ekmek alabileceğimiz bir noktada öğle yemeği molası veriyoruz.(Ekstra) Öğle yemeği ardından gölün kenarında yer alan Abant Tabiat müzesi gezisi yapıyoruz.  Tertemiz dağ havasıyla çarpıcı güzellikler içindeki göl çevresinde faytonla gezinti yapabilir, ata binebilirsiniz.  Arzu eden misafirlerimiz köy pazarına gidip alışveriş yapabilirler. Gezimiz sonrası bir başka tur programında buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

Özkan ÖZELCİ

Profesyonel Turist Rehberi & Arkeolog

You may also like...