Tur Programları

Batı karadeniz Tur Örneği 3 Günlük

1.GÜN  

……… dan gece  0:00 hareketle …….  üzerinden yaklaşık … saat yolculukla Safranbolu’ya varıyoruz. İlk olarak zamanında Bektaşilerin de yaşadığı Yörük Köyü ziyaret ediliyor. Yörük Köyü’nde Sipahioğlu Konağı, Köy Çamaşırhanesi ve köy ürünlerinin satıldığı pazarda yapacağımız keyifli gezimizin sonrasında, belirlenen yerde   öğlen yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası İncekaya Köyünde yer alan 2012 yılında yapımı tamamlanan Tokatlı Kanyonu üzerinde yer alan Cam teras (Kristal Teras) gezdikten sonra UNESCO tarafından koruma altına alınan Tarihi Safranbolu’ya geçiyoruz. İlk olarak dünyanın nadir açık namazgahlarından olan ve güzel bir Safranbolu görüntüsü sunan Hıdırlık Tepesi’ni ziyaret edip; Eski Safranbolu’yu, Hükümet Konağı’nı, Saat Kulesi’ni fotoğrafladıktan sonra Safranbolu’nun Eski Çarşı kısmına geçiyoruz. Burada;  Kaymakamlar Konağı, Cinci Han ve Hamamı (Panoromik) Akçasu Kanyonu’nu da görerek İzzet Paşa Camii, Demirciler ve Bakırcılar çarşıları geziliyor. Köprülü Mehmet Paşa Camii ve avlusundaki Güneş Saati, Yemeniciler Arastası,   ardından meşhur Safranbolu Lokumlarını tadabileceğimiz alışveriş yapabileceğimiz  Lokumcu gezisi ve  sonra  akşam yemeğini de alacağımız otelimiz bizi bekliyor.

2.GÜN

            Otelde alınan açık büfe sabah kahvaltısının ardından  Amasra’ ya doğru yol alıyoruz. Adını mitolojiye göre bir amazon kraliçesinden, tarihsel anlatıma göre bir Pers prensesinden alan ve Fatih Sultan Mehmet’in ‘’ Lala Lala Çeşm-i Cihan(Dünya’nın Gözü)bu mu ola?’’ dediği ve hayranlığını ifade ettiği Amasra’ ya yola çıkıyoruz. Amasra ilçe merkezimizde Boztepe olarak adlandırılan ada ile anakarayı birbirine bağlayan Kemere köprüsüne geçiyoruz. Amasra Kalesi (Zindan Kalesi, Sormagir Kalesi) geziyoruz. Bizanslılar Dönemi’nde kilise olarak kullanılan Fatih Camii gezilerinin ardından, Öğle yemeği ve ahşap işlerinin satıldığı tarihi Çekiciler çarşısında alışveriş ve serbest zaman sonrası kararlaştırılan saatte otobüsümüzde buluşarak otelimize geçiyoruz.

3.gün

Sabah otelde alınan kahvaltının ardından Bolu il sınırlarında bulunan dört mevsimde dört ayrı güzellik doğa harikası Gölcük’e varış. Göl etrafında yapacağımız gezi sonrasında belirlenen saatte tertemiz havası, doğal güzelliğiyle kentin kargaşasından uzaklaşabileceğiniz, gönlünüzce soluklanabileceğiniz cennet’ten bir köşe Abant’a hareket.Abant Tabiat müzesi gezisi yapıyoruz.  Tertemiz dağ havasıyla çarpıcı güzellikler içindeki göl çevresinde faytonla gezinti yapabilir, ata binebilirsiniz.  Arzu eden misafirlerimiz köy pazarına gidip alışveriş yapabilirler Gezimiz sonrası dönüş yoluna geçiyoruz.

Özkan ÖZELCİ

Profesyonel Turist Rehberi& Arkeolog